-->

Jedna z chyba niewielu dobrych książek dystopijnych, z jakimi miałam do czynienia. Jakiś czas temu miałam okazję czytać „folwark zwierzęcy” Georga Orwella. Teraz czas na „Rok 1984”. Zabierając się tę książkę, byłam bardzo pozytywnie nastawiona głównie dlatego, że właśnie już wcześniej znałam styl i język tego autora. Jednak jakie uczucia wywarła na mnie ta antyutopijna powieść?

Rok 1984 - lustro, w którym i dziś mogą się przejrzeć fanatyczni naprawiacze ludzkości.

Ta słynna dystopii George’a Orwella jest opisem totalitarnego świata, w którym miłość nie istnieje, myślozbrodnię karze się śmiercią, historię przepisuje wciąż od nowa, a język pozbawia znaczenia.

W tym świecie Winston Smith, szeregowy pracownik Wydziału Archiwów Ministerstwa Prawdy, wymyka się pewnego dnia z pracy w porze lunchu, wyjmuje z szuflady nabyty nielegalnie czysty zeszyt i choć nad miastem latają helikoptery szpiegujące mieszkańców przez okna, zaczyna prowadzić dziennik, którego pierwszy wpis umieszcza pod datą 4 kwietnia 1984. Dziennik, który zaprowadzi go do kazamatów Ministerstwa Miłości.


George Orwell — brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej.

(ur. 25 czerwca 1903 zm. 21 stycznia 1950)

Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907. Jego dzieła odzwierciedlają inteligencję, dowcip i wrażliwość na nierówności społeczne autora. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego. Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku, Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najbardziej popularnych pisarzy XX wieku.

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski” określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” oraz takie pojęcia, jak „nowomowa”, „policja myśli”, „dwójmyślenie” i „myślozbrodnia” są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach.
Wielki Brat patrzy - 1984 George Orwell.


Jak żyć w kraju totalitarnym, w którym strach jest nawet cokolwiek pomyśleć? Niełatwo, o czym przekonał się Winston Smith. Każdy jego ruch, gest, słowo były kontrolowane przez teleekrany i podsłuchy. 

Ciągła kontrola, inwigilacja prawie każdego elementu życia członka partii zewnętrznej ma za zadanie wymuszania bezwzględnego posłuszeństwa. Każda osoba, która popełniła nawet najdrobniejsze wykroczenie poza partyjną „normę” zostaje ewaporowana i wymazana z historii. Zaskakujące, ale jednocześnie przerażające jest to, jak znane jest to z historii m.in. Związku Radzieckiego czy Trzeciej Rzeszy. 

Każdy człowiek może być szpiegiem. Dzieci są bardziej posłuszne partii niż rodzicom. Orwell w „1984” pokazuje, że totalitaryzm  jest jednym z gorszych poglądów, jakie można mieć. Przestrzega przed nim.  Autor pokazuje, jak łatwo można zmieniać podejście człowieka. Wystarczy go zaszczuć, obserwować. Bardzo szybko to on szczuje, obserwuje i inwigiluje nawet najbliższych.

„1984” Orwella to książka, która szokuje, daje do myślenia i jednocześnie świetnie napisana. Nie jest na pewno łatwa, ale konieczna. 

Brak komentarzy:

-->