-->

Folwark zwierzęcy George'a Orwella książką, która wciąż jest bardzo aktualna? Chyba tym pytaniem można odważyć się zapoczątkować recenzje tej opowieści. Jednak czy aby na pewno? Czy na podstawie ówczesnej polityki i historii, da się przewidzieć przyszłość?

Folwark zwierzęcy to opowieść o rewolucji, która poszła nie tak.

Dodatkowo jest błyskotliwą satyrą Orwella na deprawujący wpływ władzy. Pan Jones jest właścicielem Folwarku Dworskiego, który charakteryzuje się lenistwem i pijaństwem. Z tego powodu któregoś dnia zapomina nakarmić swoich zwierząt gospodarskich. Doprowadza to do tego, że w Folwarku powstaje bunt pod wodzą świń Napoleona i Chrumka oraz do przejęcia posiadłości przez zwierzęta. Te ślubują położyć kres panującym tam potwornym nierównościom. Od tej pory gospodarstwo pod zmienioną nazwą Folwark Zwierzęcy służyć ma wszystkim czworonogom. W miarę upływu czasu jednak ideały rewolucji tracą na znaczeniu, a wreszcie odchodzą w niepamięć. A Folwark przeradza się w coś nowego i nieoczekiwanego.


 

George Orwell — brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej.

(ur. 25 czerwca 1903 zm. 21 stycznia 1950)

Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907. Jego dzieła odzwierciedlają inteligencję, dowcip i wrażliwość na nierówności społeczne autora. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego. Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku, Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najbardziej popularnych pisarzy XX wieku.

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski” określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” oraz takie pojęcia, jak „nowomowa”, „policja myśli” , „dwójmyślenie” i „myślozbrodnia” są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach.
Folwark zwierzęcy jest krótką, ale bardzo trafną opowieścią o polityce, rewolucji.

Rewolucja w Folwarku miała być wyzwoleniem dla zwierząt, ich wolnością, możliwością na lepsze życie. Jednak nie trwało to za długo. Nawet wśród nich znajdą się jednostki, które będą uważały się za jednostki bardziej wybitne, lepsze, którym należy się więcej, lepiej.

Jest taką alegorią ówczesnej sytuacji politycznej, a w szczególności ZSRR. Chyba najbardziej przerażające w tej książce, było to, że niezależnie od epoki polityka pozostaje zawsze taka sama. Zawsze będą równi i równiejsi. Zawsze Ci wyżej postawieni będą w lepszej pozycji.


Folwark zwierzęcy, mimo że powstał w latach 40. XX wieku to wciąż jest przerażająco aktualna.

A tę książkę powinien tak naprawdę przeczytać każdy, bo można znaleźć w niej wiele uniwersalnych prawd o nas samych, a w szczególności o polityce. 

Brak komentarzy:

-->