-->

 Jak dawno nie czytałam tzw. młodzieżowego love story, to ostatnio postanowiłam  sięgnąć po książkę autora 13 powodów — Jay'a Ashera pt. Światło. Jest to książka, po którą najlepiej zabrać się w okresie świąt Bożego Narodzenia, jak i w upalne dni. 

Jakie są moje odczucia po przeczytaniu historii o miłości i przebaczaniu?

Światło Jay Asher - recenzja
Światło Jay Asher — recenzja 


Na początek kilka słów o książce Światło i autorze Jay Asherze

Światło jest historią o miłości i przebaczaniu. Główna bohaterka Sierra prowadzi podwójne życie, którego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje uroczego barmana Caleba i wtedy wszystko się zmienia.

Calebowi naprawdę daleko do idealnego chłopaka. Kiedyś popełnił ogromny błąd, którego konsekwencje wciąż się za nim ciągną. Sierra dostrzega w nim jednak coś więcej niż jego przeszłość i jest w stanie poświęcić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Sierra i Caleb odkrywają coś, co może przezwyciężyć nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć, które narastają wokół nich: prawdziwą miłość i zrozumienie. 

Jak zakończy się ich historia? Czy pomimo wielu przeciwności uda im się?

Światło Jay Asher - recenzja
Światło Jay Asher — recenzja Jay Asher - (ur. 30 września 1975) jest amerykańskim pisarzem i powieściopisarzem. Największą rozpoznawalność przyniosła mu napisania w 2007 roku bestsellerowa książka pt. „Trzynaście powodów”. Asher próbował  rozpocząć karierę, pisząc książki z obrazkami dla dzieci.

Asher opublikował cztery książki: Trzynaście powodów, która była najlepiej sprzedającą się powieść dla młodych dorosłych w 2007 roku w New York Times. The Future of Us  napisany wspólnie przez Carolyn Mackler; Światło, a także Piper. Asher napisał także kilka książek z obrazkami i powieści humorystycznych dla gimnazjów. Trzynaście powodów zdobyła  kilka nagród i pięć gwiazdek od Teen Book Review. Otrzymał również wysokie pochwały od Ellen Hopkins , Shermana Alexie , Chrisa Crutchera i Gordona Kormana.

Powieść Ashera, Trzynaście powodów , była rozważana do filmu z Seleną Gomez w roli głównej. Netflix wydał serię opartą na powieści 31 marca 2017 r., A Gomez pełnił funkcję producenta wykonawczego.

(opis pochodzi ze strony wikipedia.org)

Światło Jay Asher - recenzja
Światło Jay Asher — recenzja Moje wrażenia po książce

Nie sądziłam, że mając w momencie czytania prawie 20 lat, spodoba mi się książka typowo młodzieżowa. Myślałam, że już jestem za stara na takie książki. Jednak Światło pokazało mi, że nigdy nie należy mówić nigdy i zawsze może się spodobać książka, po której nigdy byśmy się tego nie spodziewali. Chyba była mi ona potrzebna w tym momencie. 

Pokazuje ona, że nie należy oceniać i od razu skreślać kogoś przez to, że w przeszłości popełnił błąd w szczególności, jeśli był on popełniony nieświadomie bądź nie do końca świadomie. Pomimo że ukazuje takie trochę naiwne patrzenie na świat, a także próbuje przekonać, że jeśli ktoś raz skrzywdził to na pewno nigdy nie popełnił tego jeszcze raz. Oczywiście osoby, takie jak Caleb będą starały się nie popełniać błędów, a te, które już się wydarzyły naprawić, to niestety w prawdziwym życiu nie każdy jest w stanie na taki czyn. 

Światło Jay Asher - recenzja
Światło Jay Asher — recenzja 


Sierra jest idealną dziewczyną, córką, przyjaciółką. Można na nią liczyć i widzi, a przynajmniej stara się dojrzeć, chociaż cień dobra w ludziach. Uwielbia stosować metafory i zwroty nieznane Calebowi. Jest to jednak typowa młodzieżowa love story. Od początku do końca dość przewidywalna i nie było żadnych zaskakujących zwrotów akcji. Dużym atutem było to, że pomimo swojej przewidywalności potrafiła przyciągać i dość szybko się ją czytało. 

Na pewno będzie dobrym pomysłem do czytania w świąteczny wieczór wraz z ciepłym kocem i kubkiem herbaty z cytryną bądź kawą lub czekoladą.  Albo na upalny dzień z butelką zimnej lemoniady.

Światło Jay Asher - recenzja
Światło Jay Asher — recenzja 


Podsumowując

Pomimo że jest to książka dość przewidywalna, to jednak potrafi wprowadzić w nastrój świąteczny. Na pewno będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą się zrelaksować i potrzebują czegoś, co nie wymaga specjalnie dużo myślenia, jak w przypadku np. Zamku z piasku, który runął Stiega Larssona, czy I nie było już nikogo Agathy Christie.

Brak komentarzy:

-->