-->

Moda na blogowanie rozpoczęła się w latach 90 ubiegłego wieku, dokładnie od 1994 roku. Od tego czasu ta dziedzina zaczęła się dość szybko rozwijać. W 2004 roku powstał Facebook, natomiast Instagram w 2010 roku. 

Czy od czasu powstania mediów społecznościowych blogowanie ma jeszcze jakikolwiek sens? Czy ktokolwiek prowadzi i czyta blogi?

Czy blogowanie ma jeszcze sens we współczesnym świecie? lifestyle girl


Mówi się, że nikt już blogów nie czyta, że blogosfera się skończyła. Szał na blogi i blogowanie przeniósł się na media społecznościowe. Jednak czy aby na pewno?

Faktem jest, że w social mediach mamy większą szansę na szybsze zauważenie przez innych i interakcje z odbiorcami. 


Żyjemy w ciągłym biegu i mamy coraz mniej czasu na to, żeby czytać długie teksty. Łatwiej jest nam scrollować i lajkować krótkie treści, najlepiej, żeby zawierały przyciągające uwagę zdjęcia. 

Z drugiej strony z każdym rokiem pojawiają się coraz to nowsze blogi o różnorakich tematach. Część z nich upada w przeciągu kilku pierwszych miesięcy. Natomiast niektóre z nich rozwijają się cały czas.  Podobnie kiedyś mówiło się o teatrze, jak pojawiło się kino. Niemniej i kino i teatr mają świetnie. Tak samo, jak blogi i social media. 

Czy blogowanie ma jeszcze sens we współczesnym świecie? lifestyle girl


Fakt, blogowanie jest dość ciężką i czasochłonną pracą, 

i nie każdy jest w stanie poświęcić na nie tyle czasu i energii. Z własnego doświadczenia wiem, że samo napisanie tekstu zajmuje mi co najmniej godzinę. Niemniej jest to zazwyczaj o wiele dłużej. Do tego dochodzi w moim przypadku przeczytanie książki bądź/i zrobienie dobrego reaserchu dot. m.in. autora. A także zrobienie bądź znalezienie zdjęć. 

Na końcu tego procesu pojawia się kwestia SEO, czyli zoptymalizowanie tekstu pod wyszukiwarkę. Łącznie przygotowanie  takiego tekstu zajmuje mi od kilkunastu godzin w tygodniu do kilku tygodni.\

Czy blogowanie ma jeszcze sens we współczesnym świecie? lifestyle girl


Oczywiście wszystko zależy od niszy (tematu) bloga. 

Najłatwiej mają osoby, które prowadzą blogi lifestylowe, ponieważ mają dość luźną tematykę. Przygotowanie wpisu na takiego bloga zajmie na pewno o wiele mniej czasu niż osobie, która prowadzi bardziej niszowego bloga. Im bardziej niszowy  blog, tym research i tworzenie postu jest trudniejsze i dłuższe. 

Również promowanie blogów, których nisza jest mało znana, jest o wiele trudniejsze. Takich blogów raczej nikt nie czyta albo mało kto. Pomijając, że raczej żadna firma, przynajmniej na początku nie będą chcieli promować, bądź wchodzić we współpracę.  

Czy blogowanie ma sens?

I tak i nie. To zależy przede wszystkim dla kogo i jak to robimy. Jeżeli chcemy szybkiego rozgłosu i zarobku to rzeczywiście lepiej odpuścić sobie blogowanie i przejść na social media. Jednak w mediach społecznościowy łatwiej jest osiągnąć. 

Natomiast jeśli mamy na tyle czasu, żeby powoli budować swoją pozycję w internecie i robimy to bardziej z przyjemności niż w celach zarobkowych, to można jak najbardziej spróbować. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że do prowadzenia bloga potrzebny oprócz chęci i czasu, potrzebny jest też m.in. pomysł.

Pamiętaj, w blogowaniu chodzi o to, żeby pisać o tym, na czym się znasz,

o tym co ciebie interesuje i może zainteresować innych. Inaczej niestety nic z tego nie wyjdzie. 

Czy blogowanie ma jeszcze sens we współczesnym świecie? lifestyle girl

O tym jak założyć bloga pisałam -> tutaj a jak wybrać niszę na bloga -> tutaj


4 komentarze:

 1. Myślę, że blogowanie ma dużo sensu, choć nie jest już tak popularne, jak było na przykład 5 lat temu :) Teraz na topie są filmy; you tube, a przede wszystkim Tik Tok, ale wciąż są osoby, które po prostu lubią pisać :) I właśnie Ci ludzie widzą sens w blogowaniu.

  Pozdrawiam,
  Ewelina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Większą siłę przebicia mają Tiktok, YouTube czy inne media społecznościowe, ale są jeszcze ludzie, którzy widzą sens w pisaniu bloga.

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Moim zdaniem dobre i wartościowe blogi zawsze znajdą swoich czytelników, dlatego warto prowadzić tego typu działalność w internecie.
  https://kobietawielepiej.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, więc jeśli ktoś chce, ma pomysł i naprawdę dobrze pisze to niech działa

   Usuń

-->