-->

Jeszcze parę lat temu temat blogów był dla większości ludzi abstrakcją, czymś, co znała swego rodzaju elita. Obecnie jest to już coraz bardziej popularny temat i coraz więcej osób posiada jakąkolwiek formę bloga. Co roku w sieci pojawiają się coraz to nowsze ich odsłony, więc można by pomyśleć, że założenie kolejnego jest nonsensem. Nic bardziej mylnego!  

Jak założyć bloga?

Chcą założyć bloga, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które pomogą już od początku rozwijać go, tak aby był widoczny w wyszukiwarkach:

1. Określić temat, w którym chcesz pisać. 

Wiem, że na początku może wydawać się to trudne, ale naprawdę warto. Najlepiej, żeby temat, który wybierzemy, pasował do nas. Trudno jest pisać bloga o czymś, o czym nic nie wiemy albo bardzo mało co.  Oczywiście nic się nie stanie, jak w trakcie pisania bloga zmienimy temat, bo jednak się w nim nie czujemy. Jednak najważniejsze, żeby nie było to za często, bo może nam to zaszkodzić. 

Sama widzę na swoim przykładzie. Pomimo że określiłam swój temat, to niestety nie czułam się w tej dziedzinie na tyle pewnie, żeby o nim pisać i po pół roku zmieniłam. Później jeszcze 2 razy zmieniałam temat. I tak w przeciągu 1,5 roku miałam 4 nazwy bloga i 3 tematy (2 i obecny były lifestylowe z tą różnicą, że drugi w pewnym momencie stał się pamiętnikiem). Przez te zmiany zasięg i widoczność bloga w wyszukiwarce były małe. W momencie, kiedy określiłam konkretnie swój temat i co w nim zamierzam zawrzeć, to wyświetlenia bloga zaczęły wzrastać

Jak widać na moim przykładzie, częste zmiany nie pomagają w rozwijaniu bloga. 

2. Nazwa bloga

Temat do pisania znaleziony to teraz należy znaleźć nazwę bloga. Najlepiej, żeby odzwierciedlała to, co chcemy przekazać, krótka, nieskomplikowana i w miarę chwytliwa

Najważniejsze jest to, żeby odbiorca, wchodząc na nasz blog, nie musiał marnować zbyt dużo czasu na rozszyfrowanie nazwy. Podobnie jest w momencie, kiedy ktoś będzie chciał polecić nasz wpis. Łatwiej będzie podać komuś krótką i chwytliwą nazwę niż długą i skomplikowaną. 

3. Znaleźć odpowiednie miejsce do blogowanie

Serwisów oferujących miejsce do założenia bloga jest mnóstwo. Ja wymienię kilka głównych, które warto wziąć pod uwagę:

* Blogger 

Jest darmowy i bardzo intuicyjny. Jest bardzo dobry dla osób, dla których wszelkiego rodzaju kody czy wtyczki są czarną magią. Ma duży wybór szablonów, a jeżeli ktoś chciałby inny, lepszy to bardzo polecam:

Jedynym minusem, jaki mogę tutaj znaleźć to, że niestety dostajemy w domenie końcówkę blogspot.com

Jak i czy warto założyć bloga? Jak go prowadzić?* Wordpress.com

Jest to kolejna opcja dla bloggerów. Tutaj wersja darmowa ma wszystkie potrzebne rzeczy do rozpoczęcia przygody z blogowaniem. Mamy tam 5Gb miejsca na zdjęcia, podstawowe szablony i domenę z końcówką wordpress.com.  

Dla osób, które potrzebują więcej elementów i bardziej chcą rozwinąć bloga, polecam wersję premium, gdzie możemy m.in. wgrać zewnętrzny szablon, zlikwidować reklamę WordPress czy mieć własną domenę. W tym momencie najtańsza opcja kosztuje 4 dolary na miesiąc (a im więcej korzyści chcemy, tym niestety droższy plan musimy wybrać). 


Jak i czy warto założyć bloga? Jak go prowadzić?


* Wix.com

Jest to opcja dla osób, które mają jakąś wiedzę z zakresu blogowania, ze względu, że jest to najbardziej skomplikowana z tych 3 serwisów, co wymieniłam. W wersji darmowej mamy naprawdę duże pole do popisu. Możemy wybrać szablon z kilku zaprezentowanych i możemy go edytować pod siebie. Mamy bardzo dużo miejsca na zdjęcia. 

W wersji premium:
Za 17 zł/msc możemy podłączyć własną domenę, niestety nie usunie ona reklamy wix.com. Zaczynając od 30 zł/msc do 80 zł/msc (w wersji dla bloggerów) mamy coraz więcej korzyści od braku reklam wix, poprzez analizę odbiorców po profesjonalne logo. 

Jak i czy warto założyć bloga? Jak go prowadzić?
Sama piszę na Bloggerze, ze względu, że jest on dla mnie najwygodniejszą opcją i w dodatku darmową (płacę tylko za domenę).

4. Zacznij tworzyć posty.

Napisanie postu wydawałoby się, że jest najprostszą sprawą z całego prowadzenia bloga i to każdy potrafi. Niestety, żeby te posty trafiały od konkretnej grupy, trzeba opanować dobre pisanie. Tutaj przyda się kilka podpowiedzi:

* tytuł

Najlepiej, żeby był chwytliwy, a zarazem oddawał to, co chcemy przekazać odbiorcy (podobnie jak z nazwą bloga). Na początku może być to trudne (sama mam jeszcze z nimi problem), ale z czasem dojdzie się do wprawy (tylko wystarczy być cierpliwym i próbować). 

* Treść

Post powinien zawierać tzw. słowa klucze, które będą określały tematykę całego postu, a to pomoże osobom poszukującym danego zagadnienia w wyszukiwarce odnaleźć go. Dzięki temu nasz post zostanie w jakikolwiek sposób zauważony przez wyszukiwarkę i wypozycjonowany przez nią. Dzięki temu będzie u nas ruch. 

Nie chodzi o to, żeby w tekście 1 mln razy powtórzyć te same słowa, ale umieszczenie ich w taki sposób w tekście, że dla odbiorcy, jak i dla wyszukiwarki będzie to ciekawe i zmotywuje do przeczytania całego artykułu. 

Między innymi na tym opiera się tzw. SEO, które ma za zadanie wypozycjonować do jak najwyższych wyników w wyszukiwarce.

Oczywiście, jeżeli macie z zagadnieniem keywords i SEO to możecie skorzystać z informacji zawartych na stronach zajmujących się tym bądź skorzystać z ich usług np. egaudia.pl

*Egaudia.pl oferuje swoim klientom bezpłatne m.in. pozycjonowanie stron www przez 1 miesiąc. Po upływie jednego miesiąca klient decyduje czy chce się dalej pozycjonować (już płatnie) czy jednak woli zrezygnować z tej usługi.

5. Zdjęcia

Im lepszej jakości zdjęcie, tym lepiej. Najlepiej, żeby to były nasze własne zdjęcia, ale jeśli nie mamy takich, to nic się nie stanie, kiedy użyjemy tych z np. wujka Google czy Unplash.com

Najważniejsze, żeby nie były one rozmazane, bo takie zniechęcają one do dalszego czytania tekst.


To tyle z najważniejszych informacji o założeniu bloga. 
 

Teraz pytanie, czy warto założyć bloga?

Jeżeli masz na niego pomysł i wiesz, co chcesz przekazać, to odpowiedź brzmi TAK.

Jeżeli nie masz pomysłu, chęć to lepiej sobie odpuść. 

Na blogu możesz przekazać wszystko. Od recenzji książek, kosmetyków, przez porady na różne tematy, po analizowanie obecnych wydarzeń. To zależy od naszej wyobraźni, chęci, wytrwałości i oczywiście tematu, który sobie obierzemy. 

Nie należy się zniechęcać, jeżeli po pierwszym roku (czy nawet trochę dłużej) prowadzenia liczba wyświetleń bloga będzie, mówiąc kolokwialnie, marna. Na początku, żeby zdobyć wyświetlenia, trzeba włożyć ogrom pracy, ale później będzie się z czego cieszyć.

 Oczywiście nie radziłabym nastawiać się na szybkie zarobki dzięki temu. Aby móc cokolwiek zarobić niestety trzeba się solidnie napracować. Nawet włączenie reklam przez AdSense trochę trwa (u mnie zajęło to ponad 1,5 roku), a jak się uda, to nie należy się nastawiać na to, że będą z tego nie wiadomo jakie pieniądze (przynajmniej na początku). Ze współpracami też nie jest łatwo. Na to, żeby były współprace to trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu. Wiadomo, że firmy wybiorą kogoś z dużymi zasięgami, kto ma zaangażowanych odbiorców i co najważniejsze co najmniej dobrej jakości treści. Tak więc im gorsze treści, tym mniej wyświetleń i zaangażowania, co w konsekwencji przekłada się na brak współprac

Niemniej jednak uważam, że pomimo trudności, jakie mogą pojawić się w trakcie prowadzenia bloga. Fakt pisanie tekstów zajmuje trochę czasu (niekiedy kilka dni), ale patrząc później na efekty w postaci wejść i niekiedy komentarzy to jest satysfakcja z tego, co się zrobiło.


Jak prowadzić bloga?

Prowadząc bloga, należy skupić się przede wszystkim na tym, co zainteresuje odbiorców, tak aby wchodzili. Czasami warto podchwycić temat, który jest na czasie po to, aby „przyciągnąć” nowych odbiorców. Warto, przynajmniej na początku drogi, poświęcić czas na promocję na grupach blogerski np. na Facebooku, ale także w różnych swoich mediach społecznościowych np. Instagram czy strona lub grupa danego bloga na Facebooku. Uważam też, że warto swoimi wpisami dzielić się z rodziną, bliższymi znajomymi, bo tak naprawdę oni stają się takimi pierwszymi stałymi czytelnikami.

Tyle, o ile na własnym czy nawet tym stricte poświęconym blogu Instagramie łatwiej jest się wybić ze względu na to, że na tych profilach możemy pomóc sobie w jakiś sposób hasztagami. To niestety zakładając stronę, czy grupę na Facebooku to tutaj może być trochę problem. Nie każdy znajomy chce dołączyć do grupy czy polubić stronę, Czasami w zdobyciu polubień strony pomagają grupy, w których można wymieniać się polubieniami (na dłuższą metę odradzam, bo są to polubienia widmo). Niemniej jednak od początku warto starać się tworzyć społeczność w mediach, bo wtedy prawdopodobieństwo, że ktoś inny, obcy nas dostrzeże i zainteresuje się naszą twórczością, jest większe. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będzie wam łatwiej założyć i prowadzić bloga, jeśli się jeszcze nie przekonaliście do tego. A może dzięki niemu zaczęliście zastanawiać się nad jego założeniem?


*Współpraca


6 komentarzy:

 1. Czy warto dla samej satysfakcji? Nie wiem. Mnie by to nie do końca przekonało. Ja swojego bloga wykorzystuję do dzielenia się refleksjami i w ogóle nie zarabiam na nim i na razie nie zamierzam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tworzę w pierwszej kolejności dla samej satysfakcji, dopiero później, żeby mieć z tego jakieś pieniądze

   Usuń
 2. Na szczęście z tym jedynym minusem Bloggera możemy się łatwo rozprawić, kupując własną domenę (koszt za pierwszy rok - kilkanaście złotych :)) i podpinając ją - wtedy adres jest taki, jaki chcemy, bez "blogspot.com" :D

  Dodam jeszcze od siebie, że ZAWSZE (jeśli ma się pomysł na treści) warto założyć bloga na Bloggerze, zamiast prowadzić "bloga" na Instagramie lub fanpage'u na Facebooku. Wybór social mediów jako miejsca do prowadzenia "bloga" to proszenie się o utratę wszystkich tworzonych treści - jeśli ktoś lubi syzyfowe prace to śmiało, ale jeśli ktoś szanuje swoją pracę i chce zachować utworzone przez siebie treści, to zdecydowanie WARTO założyć bloga i działać - na Bloggerze :) Bo o ile inne platformy jeszcze mogą być źródłem wymówek ("nie umiem"), tak Blogger po prostu ich nie ma - tutaj da radę każdy.

  Bardzo potrzebny wpis, oby było takich więcej w sieci! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, ten minus łatwo rozwiązać. Dzięki za komentarz

   Usuń
 3. Moim zdaniem - warto, jeśli ma się pomysł i zapał! Moje miejsce w sieci uwielbiam ❤️

  OdpowiedzUsuń

-->