-->

Pax Sary Pennypacker z ilustracjami Jona Klassena jest książką pisaną przede wszystkim dla młodszych czytelników. Niemniej jednak ma w sobie wartości tak uniwersalne, że każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. 

O czym opowiada Pax? Dlaczego jest tak wyjątkową książką? Jakie są moje wrażenia po jej przeczytaniu? O tym w dalszej części tekstu. 

Pax — o czym opowiada?

Jest to opowieść o chłopcu Peterze i jego lisie Paxie (albo o lisie Paxie i jego chłopcu Peterze). Opowiada o stracie, prawdziwej miłości, przyrodzie, wolności i wojnie. Pokazuje prawdziwe emocje i uczucia. Porusza tak uniwersalne tematy i wartości, że staje się ona książką ponadczasową i dla każdego. Ukazuje, że przyjaźń może przetrwać mimo wszystko. Można spokojnie porównać ją do Małego księcia Antoine de Saint-Exupéry czy  Chłopca, kreta, lisa i konia Charlie Mackesa. 

Pax został nagrodzony tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura dziecięca.

Pax - Sara Pennypacker, Jon Klassen - lifestyle girl
zdjęcie pochodzi ze strony lubimyczytac.pl


Słów kilka o autorach Paxa

Sara Pennypacker - (ur. 9 grudnia 1951, Massachusetts, USA) - oprócz Paxa napisała jeszcze ponad dwadzieścia innych książek  m.in. serie: o Klementynce i Waylonie. Jest najlepiej sprzedającą się amerykańską autorką literatury dziecięcej New York Times. 

Pax - Sara Pennypacker, Jon Klassen - lifestyle girl
zdjęcie pochodzi ze strony lubimyczytac.plJon Klassen - (ur. 29 listopada 1981, Winnipeg, Kanada) - jest kanadyjskim pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci oraz animatorem. Zdobył zarówno amerykański medal Caldecott, jak i brytyjski medal Kate Greenaway za ilustrację książkową dla dzieci.

Pax - Sara Pennypacker, Jon Klassen - lifestyle girl
zdjęcie pochodzi ze strony readinggroupchoices.com

Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu Paxa?

Od czasów Małego księcia nie czytałam tak dobre książki dla dzieci. Jest to w teorii prosta książka o przyjaźni, miłości między człowiekiem a zwierzęciem. W praktyce jednak opowiada ona głębsze problemy i tematy. 

Jest podzielona na świat widziany oczami chłopca i na świat widziany przez lisa. Pokazują tęsknotę dwóch bohaterów względem siebie i to, jak widzą wojnę.

Pax - Sara Pennypacker, Jon Klassen - lifestyle girlWłaśnie te problemy miłości, tęsknoty, ale też chęci odnalezienia przyjaciela bardzo mnie urzekły. Pomimo że książka opowiada dość smutną, czasami dość brutalną historię, jednak pojawia się w niej cień nadziei na lepsze jutro. 

Co ciekawe imię tytułowego bohatera — Pax — z łaciny oznacza pokój. Natomiast z drugiej strony brzmi bardzo podobnie do angielskiego Fox, czyli lis, a  jak już wspomniałam, Pax jest lisem. 

Pax - Sara Pennypacker, Jon Klassen - lifestyle girlPodsumowując

Pax nie jest zwykłą, prostą książką dla dzieci. Jak już wspominałam, posiada uniwersalne problemy, wartości, tematy. Na pewno zmusza do refleksji. Naprawdę polecam przeczytać ją każdemu, nie tylko dzieciom. 


Pax - Sara Pennypacker, Jon Klassen - lifestyle girl


1 komentarz:

  1. Moim zdaniem warto wybierać dla dzieci mądre książki z przesłaniem i ta pozycja na pewno się do nich zalicza.

    OdpowiedzUsuń

-->