-->

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larssona jest to pierwsza część kryminalnej trylogii „Millenium”. Książka wraz z dwiema pozostałymi stała się światowym bestsellerem i sprzedała się w ponad 14-milionowym nakładzie.

Czy aby na pewno ta szwedzka powieść kryminalna zasługuje na to właśnie miano? Jakie wrażenie wywarła na mnie ta książka?


Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - lifestyle girl


O czym opowiada kryminał Stiega Larssona Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet?

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist — dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera — magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. 

Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander — młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

(opis pochodzi ze strony lubimyczytac.pl).

Kilka słów o autorze książki. 

Stieg Larsson, właśc. Karl Stig-Erland Larsson (ur. 15 sierpnia 1954 w Skelleftehamm niedaleko Skellefteå, zm. 9 listopada 2004 w Sztokholmie). – szwedzki dziennikarz i pisarz zajmujący się w swojej twórczości prawicowym ekstremizmem, mizoginią i rasizmem, autor powieści kryminalnych, dwukrotnie nagrodzony skandynawską nagrodą Szklanego Klucza. Najbardziej znany jako autor wydanej po jego śmierci trylogii feministycznych kryminałów Millennium o Mikaelu Blomkviście i Lisbeth Salander.

W 2008 był najlepiej sprzedającym się autorem na świecie po Khaledzie Hosseinim.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet -  Stieg Larsson lifestyle girl


Publikacje książkowe

Extremhögern (Skrajna prawica), Stieg Larsson, Anna-Lena Lodenius, Sztokholm, 1991 

Sverigedemokraterna: den nationella rörelsen (Szwedzcy Demokraci: ruch narodowy), Stieg Larsson, Mikael Ekman, Sztokholm, 2001

Debatten om hedersmord: feminizm eller rasism (Debata o zabójstwach honorowych: feminizm czy rasizm), Stieg Larsson, Cecilia Englund, Sztokholm, 2004

Sverigedemokraterna från insidan (Szwedzcy Demokraci od środka), Richard Slätt, Maria Blomquist, Stieg Larsson, David Lagerlöf, 2004

Seria Millennium

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Män som hatar kvinnor, 2005), wyd. pol. Czarna Owca 2008.

Dziewczyna, która igrała z ogniem (Flickan som lekte med elden, 2006), wyd. pol. Czarna Owca 2009.

Zamek z piasku, który runął (Luftslottet som sprängdes, 2007), wyd. pol. Czarna Owca 2009. 

(informacje o autorze pochodzą z wikipedia.org).

Moje wrażenia po przeczytaniu.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larssona (wraz ze „Stowarzyszeniem wędrującego liścia” oraz „Żywiołami”)  jest jedną z najlepszych książek, jakie czytałam. 

Powolne wprowadzanie i rozwój akcji powodowały u mnie coraz to większą chęć zagłębienia się w książkę. Momentami naprawdę trudno mi było odłożyć ją na bok. Oprócz tego im dalej czytałam, tym pojawiało się coraz więcej akcji zapierających dech w piersiach, co na pewno jest na plus dla autora.

18% szwedzkich kobiet doświadczyło choć raz groźby ze strony mężczyzny.  (cytat z książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet)
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

 

Kolejnym plusem dla autora jest umiejętność budowania postaci.  Są one bardzo wiarygodne i bardzo dokładnie przedstawione (idealne połączenie i wyważenie między opisem akcji i charakterystyką postaci). 

Historia Mikeala Blomkvista jest opisana ze wszystkim szczegółami (wzloty, upadki, historie miłosne). Oprócz Mikeala pojawia się antyspołeczna, ale jednocześnie świetna informatyczka, hakerka i resercherka Lisbeth Salander.  Oboje rozwiązują zagadkową historię zaginięcia Harriet Vanger. 

Przy okazji rozwiązywania zagadki Harriet, pojawia się wątek koncertu Vangerów i tego, że w Hedestad znajduje się psychopatyczny morderca, którym okazuje się... Dokończenie zostawię domysłom. 

46% szwedzkich kobiet co najmniej raz doświadczyło przemocy ze strony mężczyzny. (cytat z książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet)

Wracając do akcji, to niekiedy miałam wrażenie, że przez x stron nie dzieje się nic specjalnego, albo zaraz nastąpi rozwiązanie sprawy. I najczęściej w takich momentach pojawiał się nieoczekiwany zwrot akcji, który budował jeszcze bardziej napięcie.  I to jest dość mocna strona tej książki. 

Na pewno na plus było ukazanie pracy dziennikarza od „kuchni”, podobnie jest z zawodem researchera. Niemniej nie było to takie zwykłe opisywanie. Te opisy były tak stworzone, że wciągały równie jak cała reszta powieści. 

13% szwedzkich kobiet doświadczyło przemocy seksualnej ze strony mężczyzn, z którymi nie pozostawały w żadnej relacji. (cytat z książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet)

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet


Podsumowanie.

Stieg Larsson jest mistrzem w tworzeniu napięcie, kreowaniu postaci. Natomiast książka Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to idealnie napisany kryminał z dużą dawką napięcia. Czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie. Niekiedy jest ciężko się od niej oderwać. Na pewno przeczytam pozostałe dwie części tej trylogii. 

Naprawdę warto sięgnąć po pierwszą część trylogii „Millennium” Stiega Larssona. Na pewno spodoba się ona fanom kryminału bądź thrillera, ale tym, którzy chcą odpocząć/odmóżdżyć się. Dzięki tej książce można oderwać się od rzeczywistości. 
92% Szwedek, które doświadczyły przemocy seksualnej, nie zgłosiło tego na policji. (cytat z książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet)
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet


A wy czytaliście tę książkę? Jak wasze wrażenia po przeczytaniu? 

2 komentarze:

-->