O dziwo wielu tegorocznych maturzystów poległo na rozprawce na podstawie z języka polskiego . A co spowodowało? Oczywiście było to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego , a dokładniej elementy fantastyczne w nim ukazane. Fakt lektura do najłatwiejszych nie należy, ale szczerze mówiąc czytałam o wiele gorsze książki (np. Krzyżacy czy Pan Tadeusz ). Czy naprawdę  "Wesele" jest aż tak straszny jak go piszą?

Stanisław Wyspiański  - Odpowiedzialny. Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański -   polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli . Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym . Tworzył w epoce Młodej Polski . Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim .

„Wesele” jest to dramat , który należy do najbardziej rozpoznawalnych dzieł Wyspiańskiego oraz części dzieł Młodej Polski . Został on spisany w trzech aktach . Pierwszy akt żartu realistyczny , Drugi - symboliczny , natomiast wagowo trzecim te Dwie Koncepcje SIĘ przenikają . Sztuka została po raz pierwszy wystawiona 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie . Pierwowzorem do handlu tego dzieła było prawdziwy wesele poety Lucjan Rydel z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną 20 listopada 1900 roku , nazywane Wyspiański był. Postacie również ma swoje łuszczenie w rzeczywistości. Takim tu jest m.in. Poeta , który jest odzwierciedleniem Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy  Gospodarz , którego można uosabiać z Włodzimierzem Tetmajerem

Wprowadzenie do treści dramatu elementów fantastycznych , które miały znaczenie symboliczne , dodało utworowi baśniowości, tajemniczości. 

Przed przeczytaniem " Weseli " nie spodziewałam się, że znam i używam tyle cytatów z niego. W szczególności znalazłam je w I i III akcie. Były to bardzo miłe zaskoczenie, że zwykła szkolna lektura może być taką kopalnią cytatów , które używają się w codziennym życiu . (Jest to jeden z powodów, dla których warto czy lektury) 

"Wesele" Wyspiańskiego mogę zaliczyć do lektury , które w jakikolwiek sposób podobały mi się . Fakt pojawienie się w treści elementów fantastycznych (m.in. chochoł, widmo czy Wernyhora ) powodowało, że trochę gubiłam się w fabule , niemniej jednak jako całokształt czytało mi się bardzo przyjemnie . Być może wpłynęło na to, że lubię czytać dramaty i fakt, że jest utwór wierszowany .  


Wesele - Stanisław WyspiańskiBrak komentarzy: