Pomimo panującej w całej Irlandii bardzo angielskiej pogody warto wybrać się na przynajmniej kilkudniową wycieczkę po największym mieście a zarazem stolicy tego państwa czyli Dublinie. Dzisiaj przedstawię 5 najważniejszych miejsc, które należy wziąć pod uwagę  w pierwszej kolejności podczas planowanie wizyty w tym pięknym, średniowiecznym mieście


Za nim  przejdę do opisu tych miejsc, trochę o samym Dublinie:

Dublin położony jest na wschodnim wybrzeżu Irlandii u ujścia rzeki Liffey.  Rzeka ta dzieli miasto na dwie części: Northside i Southside. Jego nazwa  pochodzi z irlandzkiej nazwy Dúbh Linn oznaczającej „czarny staw”. Współczesna irlandzka nazwa to Baile Átha Cliath oznaczająca „miasto brodu z trzcinowymi płotami”.


 1. Miejscem, które na pewno trzeba zwiedzić jest Katedra Św. Patryka ( St. Patrick’s Cathedral) z XIIIw.  -  jedna z dwóch świątyń Kościoła Irlandii (wyznania anglikańskiego)  noszących miano katedry w tym mieście. Została zbudowana na planie krzyża łacińskiego i obecnie ma status pomnika narodowego Irlandii. 
  Katedra Świętego Patryka w Dublinie
  Katedra Świętego Patryka w Dublinie  Katedra Świętego Patryka w Dublinie

 2. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Kolegium Świętej Trójcy (Trinity College) oraz gmach biblioteki Trinity College  -  jest to najstarsza uczelnia w Irlandii, jako pierwsza w Europie zaczęła przyznawać stopnie naukowe kobietom. Została założona w 1592 roku przez królową Elżbietę I na terenie dawnego klasztoru augustianów.  Biblioteka została zbudowana w 1712 roku i zawiera słynną kolekcja rękopisów, m.in.: Księga z Kells i Księga z Durrow. 
  Biblioteka Kolegium Świętej Trójcy ( trinity)

  Kolegium Świętej Trójcy w Dublinie ( Trinity)

  Biblioteka Kolegium Świętej Trójcy ( trinity)
 3. Kolejnym punktem jest Phoenix Park - jest to park miejski założony w  1662 roku. Na jego terenie znajdują się m.in. Áras an Uachtaráin (rezydencja prezydenta Irlandii), Krzyż papieski (postawiony na wizytę Jana Pawła II podczas jego 3 podróży apostolskiej w 1979 roku) Monument Wellingtona  (obelisk upamiętniający Arthura Wellesleya).
  Phoenix Park

  Phoenix Park

 4. Wycieczka do Dublina bez zwiedzenia Muzeum browaru Guinnessa (Guinness Storehouse) to wycieczka stracona. Jest to muzeum historii słynnego irlandzkiego piwa, z barem i możliwością degustacji.  Założycielem tego browaru jest Arthur Guinness. 
  Muzeum browaru Guinnessa

  Muzeum browaru Guinnessa

 5.  Ostatnią rzeczą na liście must see jest słynna O’Connell Street. Jest to najbardziej reprezentacyjną, a zarazem jedną z najważniejszych z dublińskich ulic. Upamiętnia ona nazwisko wybitnego irlandzkiego polityka i patrioty Daniela O’Connella, którego monumentalny pomnik stoi nad rzeką, u wlotu ulicy.  W centralnym punkcie ulicy, na środku pomiędzy dwiema jezdniami, stoi monument, zwany oficjalnie Spire of Dublin (Dublińska iglica).
  O’Connell Street

  O’Connell Street

To jest 5 z najważniejszych miejsc, które należy odwiedzić w Dublinie. Oczywiście jest ich z co najmniej drugie tyle, ale postarałam się wybrać te, które uważam, że koniecznie trzeba zobaczyć. 

Jak wasze wrażenia? Zamierzacie się wybrać po zakończeniu pandemii? A może już byliście?

12 komentarzy:

 1. Miasto i okolice ładne, interesujące, po prostu warte zwiedzenia. Byłam tam dwa razy i na pewno niedługo znowu się wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem i zgadzam się z Tobą 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam w nigdy w Dublinie, ale kiedyś chciałam się do niego wybrać. Bardzo podoba mi się Twój post, miło jest poczytać o wspaniałych krajobrazach i architekturach tego kraju, również opis jak i zdjęcia są piękne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie byłam w Dublinie i szczerze mówiąc nigdy o tym nie myślałam, ale na zdjęciach wygląda całkiem interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia nie oddają do końca jak wygląda to miasto, naprawdę warto tam pojechać

   Usuń
 5. Nigdy nie interesowałam się Dublinem, ani Irlandią i jakoś te miejsca mnie nie przekonują :D

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, sama mam takie miejsca które za nic mnie nie przekonuje.

   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Zwiedzanie Dublina jeszcze przed nami, ale dobrze wiedzieć na co warto zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń