Za każdym razem kiedy gdzieś jadę, to zastanawiam się co tak naprawdę jest tam takiego ciekawego, co warto tam zobaczyć, czy nawet jak to miasto wygląda i czy jest tak samo ładne/brzydkie jak na zdjęciach.


Jest takie miasto w Polsce,  zaraz po moim rodzinnym mieście, o którym można powiedzieć, że znam je dość dobrze ze względu na to, że jeżdżę tam od urodzenia co najmniej raz w roku. 
Jest nim – Szczecin.Szczecin – największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Dla dość sporej grupy ludzi nie mieszkającej w tym mieście wielkim zaskoczeniem i zdziwieniem jest, że Szczecin nie leży nad morzem. Pomimo, że w Szczecinie znajdziemy kąpieliska ( o nich za chwilę), marinę, to do morza trzeba niestety pojechać ok. 100 km np. do Pobierowa czy Trzęsacza.

Co w takim razie jest ciekawego w samym Szczecinie?
1. Wały Chrobrego - jest to taras widokowy znajdujący się na skarpie wzdłuż Odry; jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tym mieście.

2. Zamek Książąt Pomorskich - znajduje się w bliskim sąsiedztwie Wałów Chrobrego i jest to renesansowy zamek, który był historyczną siedzibą rodu Gryfitów.

3. Park Arkoński – nazywany również Laskiem Arkońskim; można tutaj znaleźć m.in.ruiny wieży Quistorpa, ruiny leśniczówki Arkońska, boisko sportowe, kąpielisko leśne Arkonka, jeziorko Goplana, ścieżka zdrowia, ścieżka biegowa Nike, Ognisko św. Brata Alberta w zabytkowym budynku dawnego Domu Zdrojowego Kurhaus Eckerberg, oraz zabytkowa wiata przystanku tramwajowego przy pętli tramwaju nr 3.

4. Park Kasprowicza – jest to największy park miejski w Szczecinie, na terenie parku można znaleźć  m.in.:
- rzeźba "Ogniste Ptaki" Władysława Hasiora, usytuowane na podwyższeniu obok amfiteatru.
- jezioro Rusałka - sztuczne jezioro powstałe trzy wieki temu w wyniku spiętrzenia strumienia rzeczki Osówki.
- Teatr Letni imienia Heleny Majdaniec
- Pomnik Czynu Polaków - trzy ptaki autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły odsłonięte 1 września 1979 r;

5. Teatr Letni im. Heleny Majdaniec - scena amfiteatralna, którą można podziwiać pośród drzew w Parku Kasprowicza w Szczecinie, na naturalnej skarpie przy jeziorze Rusałka. Jest miejscem koncertów, uroczystości, imprez i innych wydarzeń lokalnych, a także popularnym celem spacerów.

6. Ogród Różany „ Różanka” - Jedną z atrakcji ogrodu jest "Ptasia Fontanna", odtworzona z klinkieru i marmuru na postawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej. Jej głównymi elementami są cztery betonowe gęsi osadzone na cokole (trzy z nich oryginalne, odrestaurowane, czwarta - stworzona od podstaw). Różanka znajduje się na obszarze Łękna, na skraju Parku Kasprowicza pomiędzy ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego oraz ścieżką rowerową (Fałata) w pobliżu nieczynnej stacji kolejowej Szczecin Łękno.


To są najciekawsze i w pewnym stopniu must see obiekty Szczecina według mnie. Jeżeli uważacie, że coś jeszcze powinno się na tej liście znaleźć to zapraszam do komentowania, z chęcią dopiszę .

9 komentarzy:

 1. Dla większych koneserów największy cmentarz w Polsce (park z bogatą roślinnością): http://grzegorzdeuter.pl/zdradze-wam-swoj-letni-sekret/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele miast ma ciekawe zabytki i miejsca, często nawet nie wiemy o tym. Nie byłam nigdy w Szczecinie niestety jeszcze :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam,a chciałbym bardzo! Dziękuję serdecznie za inspirację. Teraz na pewno się wybiorę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że mogłam kogoś zainspirować do wyjazdu

   Usuń
 4. O jak fajnie. Chętnie bym już odpoczęła. To jest dobra propozycja na zasłużony odpoczynek. To był męczący rok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej wolniej i dłuższej chwili polecam

   Usuń
 5. Każde miasto ma coś ciekawego. Ja zamierzam wybrać się do Trójmiasta, ale jak się ta epidemia uspokoi. Zapraszam do mnie https://anetabartczak-mojepodroze.blogspot.com/
  Pozdrawiam i również zapraszam do skomentowania.

  OdpowiedzUsuń